درمان شناختی رفتاری چیست؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. درمان شناختی رفتاری چیست؟
درمان شناختی رفتاری چیست؟

درمان شناختی رفتاری چیست؟

درمان شناختی رفتاری (CBT) شامل کمک به کودکان و والدین آنها برای درک و مقابله با مشکلاتی است که کودک تجربه می کند.

درمانگران به کودکان و نوجوانان و همچنین والدین آنها مهارت های مقابله ای را آموزش می دهند تا به آنها در مدیریت موقعیت های دشوار کمک کنند.

درمان شناختی رفتاری دارای دو جزء است: بخش شناختی که به کودک کمک می کند نحوه نگرش خود به یک موقعیت را تغییر دهد و بخش رفتاری که به کودک می آموزد تا نحوه واکنش خود را نسبت به آن تغییر دهد.

کارشناسان ما به کودکان، نوجوانان و خانواده هایشان کمک می کنند تا مشکلات رفتاری را درک کرده و مدیریت کنند.

این درمان کوتاه مدت است. جلسات اغلب یک بار در هفته است و 16 تا 20 هفته طول می کشد.

در طول یک جلسه، کودک شما با یک درمانگر در مرکز مطالعات کودک کار می کند تا یاد بگیرد که چگونه افکار، احساسات و رفتارهای او بر یکدیگر تأثیر می گذارد.

نوجوانان می توانند یاد بگیرند که چگونه مهارت های اجتماعی و حل مسئله بهتری را برای کمک به آنها در روابط ایجاد کنند.

متخصصان ما در مرکز توانبخشی توان آفرین می توانند با کودکان به صورت فردی یا گروهی ملاقات کنند. آنها همچنین خانواده درمانی و همچنین مربیگری والدین را برای کمک به حل مسئله و کمک به کاهش منفی گرایی در کودک ارائه می دهند.

آموزش تعامل والد-کودک یک برنامه آموزشی رفتاری برای والدین کودکان دو تا هفت ساله است که رفتارهای مخربی دارند. درمانگران به والدین می آموزند که چگونه تعاملات مثبت با یک کودک خردسال را تقویت کنند، از طریق ایجاد یک پیوند قوی، انطباق با اختیارات والدین را بهبود بخشند و استرس مربوط به والدین را کاهش دهند.

در طول این جلسات، والدین از هدستی استفاده می کنند که درمانگر را قادر می سازد تا از پشت آینه یک طرفه، در مورد واکنش والدین به رفتار کودک، راهنمایی و بازخورد ارائه دهد. جلسات، که حدود یک ساعت طول می کشد، بسته به شدت علائم کودک و میزان پاسخ او به درمان، هر هفته در طول شش تا هشت هفته برگزار می شود.

جلسات درمان شناختی رفتاری چیست؟

در طی این جلسات والدین، کودکان بزرگتر و نوجوانان می توانند یاد بگیرند که چگونه رفتارهای مخرب، از جمله اختلال نقص توجه بیش فعالی (ADHD) را با راهبردهای مختلف مدیریت کنند.

در طی چندین جلسه، والدین و کودک با همکاری یک درمانگر قوانین، مسئولیت ها، امتیازات و پیامدها را تعیین می کنند. رفتاردرمانگران می توانند به خانواده هایی که با تکالیف، کارهای روزمره و استفاده از فناوری مشکل دارند کمک کنند تا قوانینی را ارائه دهند که برای والدین و فرزندان مطلوب است. درمانگران می توانند به شفاف سازی انتظارات و اطمینان از رسیدن اعضای خانواده به اهدافی که برای خود تعیین کرده اند کمک کنند.

والدین کودکانی که مشکلات رفتاری کمتری دارند، ممکن است از مشاوره‌های کوتاه‌ تر و هدفمندتر بهره ببرند.

درمان فردی و خانوادگی می تواند به همه اعضای خانواده کمک کند تا با اختلالات رفتاری کنار بیایند. مشاوره انفرادی می تواند به کودک کمک کند تا یاد بگیرد چگونه خشم خود را مدیریت کند، مشکلات همکاری با قوانین و اختیارات را برطرف کند و مهارت های اجتماعی را بهبود بخشد.

خانواده درمانی می تواند به تعارضات والدین-کودک یا خواهر و برادر-کودک و همچنین مشکلات عاطفی و رفتاری کودک در خانه و مدرسه رسیدگی کند. درمان بر بهبود ارتباطات بین اعضای خانواده تمرکز دارد. روانشناس والدین را تشویق می کند تا مهارت ها را در طول جلسات تمرین کنند، سپس آنها را در خانه به کار گیرند.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی در پیروزی – گفتاردرمانی در پیروزی – مرکز توانبخشی ذهنی در شرق تهران