اضطراب جدایی در کودکان

  1. خانه
  2. مقالات
  3. اضطراب جدایی در کودکان
اضطراب جدایی در کودکان

اضطراب جدایی در کودکان بخشی مشترک از رشد کودکان است. می تواند در حدود 6 ماهگی شروع شود و در کودکان 18 ماهه به اوج خود می رسد و اغلب در حدود ۳ تا ۴ سالگی از بین می رود.

اگر اضطراب جدایی شدید، طولانی مدت است و در زندگی روزمره کودک اختلال ایجاد می کند، باید از متخصص کمک بگیرید.

اضطراب جدایی ترس کودکان از دوری از والدین یا سایر افرادی است که به آن ها وابستگی دارند. کودکان مبتلا به اضطراب جدایی ممکن است گریه کنند یا به والدین یا مراقبان خود بچسبند که از آنها جدا می شوند.

ترس از افراد ناآشنا شبیه اضطراب جدایی است.

البته که اضطراب جدایی در سنین پایین جای نگرانی ندارد ، کودکان در این مرحله بیشتر شروع به حرکت می کنند، بنابراین این اضطراب ها حتی می تواند مفید باشد. یعنی اگر بچه ها می توانستند بخزند یا از مراقبان خود دور شوند اما از جدایی یا غریبه ها نمی ترسیدند، براحتی گم می شدند.

اگر کودک خردسال از اضطراب جدایی رنج می برد، بهتر است والدین از جدا شدن از فرزند خود اجتناب کنند. در ایت جا کارهای زیادی برای کمک به کودکان مبتلا به اختلال اضطراب جدایی آورده شده است.

راهکارهای کمک به اضطراب جدایی در کودکان

اگر فرزندتان را در مکانی جدید می‌گذارید، مانند خانه یکی از بستگان، مهد کودک یا پیش‌دبستانی، قبل از جدایی، زمانی را در مکان جدید با فرزندتان بگذرانید. اگر فرزند شما در مکانی امن و آشنا با افراد آشنا که به آنها اعتماد دارد رها شود کمتر دچار اضطراب می شود.

اجازه دهید فرزندتان اسباب بازی مورد علاقه خود را هنگام جدایی از شما به همراه داشته باشد ، این شرایط به افزایش احساس آرامش و امنیت در فرزند خردسال شما کمک می کند.

به اطرافیان یا مربیان مهد در ارتباط با اضطراب جدایی کودکتان صحبت کنید و به آن ها بگویید که کودک شما چگونه احساس بهتری خواهد داشت.

برای کمک به بهبود اضطراب جدایی سعی کنید در ابتدا زمان های کوتاهی را برای جدایی اختصاص دهید و بتدریج زمان جدایی را افزایش دهید تا کودک به آن عادت کند.

به فرزندتان بگویید چه زمانی می‌روید و چه زمانی برمی‌گردید. این حتی برای نوزادان نیز مفید است. رفتن بدون خداحافظی می تواند اضطراب کوکتان را افزایش دهد.

به طور خلاصه با فرزندتان خداحافظی کنید، یک خداحافظی طولانی می تواند به افزایش ناراحتی کودک شما کمک کند.

هنگام خروج ظاهری آرام و شاد به چهره خود داشته باشید. اگر نگران یا غمگین به نظر می‌رسید، فرزندتان ممکن است فکر کند مکان امن نیست و ممکن است اضطراب بیشتری را تجربه کند.

 

مقالات مرتبط :

افسردگی در کودکان

اختلال اضطرابی

درمان اختلال اضطرابی در کودکان

بازی درمانی در کودکان