درمان اختلالات یادگیری

 1. خانه
 2. مقالات
 3. درمان اختلالات یادگیری
درمان اختلالات یادگیری

درمان اختلالات یادگیری در مرکز توانبخشی توان آفرین که بطور تخصصی در زمینه اختلالات یادگیری فعالیت می کند ، بر اساس متدهای درمانی روز دنیا ارائه می شود.

اختلالات یادگیری شرایطی هستند که بر توانایی یادگیری تأثیر می گذارند. آنها می توانند مشکلاتی ایجاد کنند:

 • درک آنچه دیگران می گویند
 • صحبت كردن
 • خواندن
 • نوشتن
 • انجام ریاضیات و …

اغلب، کودکانی که دچار اختلال یادگیری هستند بیش از یک نوع ناتوانی یادگیری دارند. آنها همچنین ممکن است شرایط دیگری مانند اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) داشته باشند، که می تواند یادگیری را حتی بیشتر به چالش بکشد.

درمان اختلالات یادگیری در این شرایط دشوار تر بوده و نیازمند اقدامات درمانی مناسب در مرکز درمان تخصصی اختلال یادگیری است.

دلایل اختلالات یادگیری

اختلالات یادگیری ربطی به هوش ندارد. آنها به دلیل تفاوت در مغز ایجاد می شوند و بر نحوه پردازش اطلاعات توسط مغز تأثیر می گذارند. این تفاوت ها معمولا در بدو تولد وجود دارد. اما عوامل خاصی وجود دارد که می تواند در ایجاد ناتوانی یادگیری نقش داشته باشد، از جمله:

 • ژنتیک
 • قرار گرفتن در معرض سموم محیطی (مانند سرب)
 • مشکلات دوران بارداری (مانند مصرف مواد مخدر توسط مادر)

چگونه بفهمم فرزندم ناتوانی یادگیری دارد؟

هرچه زودتر بتوانید ناتوانی یادگیری را پیدا کرده و درمان کنید، بهتر است. متأسفانه، ناتوانی های یادگیری معمولاً تا زمانی که یک کودک در مدرسه است شناخته نمی شود. اگر متوجه شدید که فرزندتان مشکل دارد، با معلم یا پزشک فرزندتان در مورد ارزیابی ناتوانی یادگیری صحبت کنید. ارزیابی ممکن است شامل یک معاینه پزشکی، بحث در مورد سابقه خانوادگی، و تست عملکرد فکری و مدرسه باشد.

درمان اختلالات یادگیری

رایج ترین روش درمان ناتوانی های یادگیری، آموزش ویژه است. متخصصانی که در این زمینه فعالیت می کنند مانند متخصصان کاردرمانی کودکان می توانند با ایجاد نقاط قوت و یافتن راه هایی برای جبران نقاط ضعف به فرزند شما کمک کنند تا مهارت ها را بیاموزد. متخصصان این حوزه ممکن است روش های تدریس خاصی را امتحان کنند، تغییراتی در کلاس درس ایجاد کنند یا از فناوری هایی استفاده کنند که می تواند به نیازهای یادگیری کودک شما کمک کند. برخی از کودکان نیز از مزایایی که متخصصان گفتاردرمانی در درمان اختلالات یادگیری ارائه می دهند ، بهره مند می شوند.

کودک مبتلا به ناتوانی یادگیری ممکن است با عزت نفس پایین، ناامیدی و سایر مشکلات دست و پنجه نرم کند. متخصصان سلامت روان و روانشناسان می توانند به کودک شما کمک کنند تا این احساسات را درک کند، ابزارهای مقابله ای را توسعه دهد و روابط سالم ایجاد کند.

اگر فرزند شما به بیماری دیگری مانند ADHD مبتلا باشد، برای آن بیماری نیز نیاز به درمان دارد.

 

کلمات مرتبط :

درمان اختلالات یادگیری – کاردرمانی برای اختلال یادگیری – درمان مشکلات یادگیری – انواع اختلال یادگیری