درمان ناتوانی های یادگیری

 1. خانه
 2. مقالات
 3. درمان ناتوانی های یادگیری
درمان ناتوانی های یادگیری

درمان ناتوانی های یادگیری نه تنها در مدرسه بلکه در خانه نیز می تواند دنیای متفاوتی را برای کودک ایجاد کند. در صورت عدم درمان، کودکان می توانند به راحتی ناامید شوند و با مقایسه ناتوانی یادگیری خود با توانایی های یادگیری همکلاسی های خود، احساس شکست و عدم کفایت را تجربه کنند. درمان ناتوانی های یادگیری اقداماتی هستند که برای ایجاد موفقیت در کودک انجام می شود. به این ترتیب، درمان اختلالات یادگیری می تواند موفقیت یادگیری و همچنین کیفیت زندگی کودک را بهبود بخشد.

درمان ناتوانی های یادگیری

هرچه درمان ناتوانی یادگیری زودتر شروع شود، موثرتر است. شناسایی و درمان زودهنگام یک مشکل یادگیری به کودک این امکان را می دهد تا قبل از اینکه به طور قابل توجهی از همکلاسی های خود عقب بماند، راهبردهای یادگیری را به دست آورد. درمان ناتوانی‌ های یادگیری همچنین می‌تواند مشکلات دیگر مانند مشکلات عزت نفس، مشکلات عاطفی یا رفتاری را به حداقل برساند یا از آن جلوگیری کند.

شما در حال یادگیری برخی از روش های درمانی رایج برای ناتوانی های یادگیری هستید. قبل از پرداختن به درمان ها، شایان ذکر است که اساس هر درمان ناتوانی های یادگیری، نقاط قوت کودک است. داشتن ناتوانی یادگیری به این معنا نیست که بچه ها در کلاس درس یا فراتر از آن استعدادی ندارند. همه بچه ها دارای قدرت و استعداد هستند. با فرزندتان در مورد کشف و به کارگیری نقاط قوت و توانایی های او در یادگیری، مهارت های اجتماعی و موارد دیگر صحبت کنید.

درمان اختلالات یادگیری در مدرسه و خانه

برنامه آموزشی فردی فرزند شما تغییرات و تسهیلات یادگیری را مشخص می کند. این مداخلات از رویکردهای درمانی مهم در مدرسه هستند. اصلاحات و تطبیق‌ها تنظیماتی هستند که به بچه‌ ها اجازه می‌دهند مطالب مشابهی با همسالان خود بیاموزند، فقط به روشی کمی متفاوت. به عنوان مثال، تغییرات برای یک کودک مبتلا به اختلال نوشتن ممکن است به دانش آموز اجازه دهد تا تکالیف و تست ها را به صورت شفاهی انجام دهد. محل اقامت کودک مبتلا به اختلال خواندن می تواند شامل نرم افزار تبدیل متن به گفتار باشد.

بسیاری از درمان‌ها و مداخلات مبتنی بر مدرسه برای حمایت از دانش‌آموزان دارای ناتوانی یادگیری استفاده می‌شوند. بعضی از آنها عبارتند از :

 • تکنیک های آموزشی فشرده، مانند آموزش تک به تک، تقسیم مطالب و وظایف به قسمت های کوچکتر
 • دادن زمان اضافی به کودک برای تکمیل کار، اختصاص یک دفترچه برای کمک به دانش آموز
 • وسایل کمک بصری
 • کمک های حافظه
 • آموزش چندوجهی که از حواس فراتر از شنیداری و دیداری استفاده می کند
 • بررسی حضور معلم در حین تدریس در کلاس
 • استفاده از محرک هایی مانند اهداف، تشویق، تقویت مثبت

یک مداخله درمانی مهم برای درمان ناتوانی های یادگیری در خانه این است که بدون قید و شرط از کودک خود حمایت کنید. به ناامیدی های آنها گوش دهید و به آنها کمک کنید تا از نقاط قوت خود برای غلبه بر موانع استفاده کنند. تکالیف درسی می تواند برای کودکان دارای اختلال یادگیری مشکل ساز باشد. یک منطقه اختصاصی برای تکالیف خانه ایجاد کنید و یک روال منظم برای تکالیف روزانه ایجاد کنید. 

مداخلات درمانی برای سلامت روان کودک شما نیز حیاتی است. اغلب، زمانی که کودک دچار اختلال یادگیری است، در سایر جنبه های زندگی خود با مشکلاتی مواجه می شود. این تجربیات رایج هستند:

 • افسردگی، اضطراب و سایر مشکلات عاطفی
 • مهارت های اجتماعی ضعیف و مشکلات ایجاد و حفظ دوستی ها
 • عقب ماندن مهارت های ورزشی و فیزیکی
 • مسائل رفتاری
 • عزت نفس پایین

درمان سلامت روان، از جمله بازی درمانی، یک درمان مهم مشکلات یادگیری است.

مرکز توانبخشی توان آفرین مرکز تخصصی درمان اختلالات یادگیری در شرق تهران