اختلالات رفتاری در کودکان

 1. خانه
 2. مقالات
 3. اختلالات رفتاری در کودکان
اختلالات رفتاری در کودکان

اختلالات رفتاری در کودکان

به ندرت یک کودک زیر 5 سال تشخیص یک اختلال رفتاری جدی را دریافت می کند. با این حال، آنها ممکن است علائم اختلالی را که بعداً در دوران کودکی تشخیص داده می شود، نشان دهند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)
 • اختلال نافرمانی مقابله ای (ODD)
 • اختلال طیف اوتیسم (ASD)
 • اختلال اضطراب
 • افسردگی
 • اختلال دو قطبی
 • اختلالات یادگیری
 • اختلالات سلوک

بسیاری از این موارد را احتمالاً شنیده اید. برخی دیگر نادرتر هستند یا اغلب خارج از بحث در مورد روانشناسی دوران کودکی استفاده نمی شوند.

به عنوان مثال، ODD شامل طغیان های عصبانیت می شود که معمولاً به سمت افراد دارای قدرت هدایت می شود. اما تشخیص بستگی به رفتارهایی دارد که به طور مداوم بیش از شش ماه طول بکشد و عملکرد کودک را مختل کند. اختلال سلوک تشخیصی بسیار جدی‌تر است و شامل رفتاری است که می‌توان آن را ظالمانه نسبت به سایر افراد و همچنین حیوانات تلقی کرد. این می تواند شامل خشونت فیزیکی و حتی فعالیت مجرمانه باشد، رفتارهایی که در کودکان پیش دبستانی بسیار غیر معمول هستند.

در این میان، اوتیسم در واقع طیف گسترده ای از اختلالات است که می تواند کودکان را به طرق مختلف از جمله رفتاری، اجتماعی و شناختی تحت تاثیر قرار دهد. آنها به عنوان یک اختلال عصبی در نظر گرفته می شوند و بر خلاف سایر اختلالات رفتاری، علائم ممکن است از دوران نوزادی شروع شود. طبق گزارش انجمن روانپزشکی آمریکا، از هر 68 کودک، یک کودک مبتلا به اختلال طیف اوتیسم تشخیص داده می شود.

بسیار بیشتر از یکی از اختلالات بالینی فوق این است که فرزند خردسال شما یک مشکل رفتاری و یا عاطفی موقتی را تجربه کند. بسیاری از این موارد با گذشت زمان می گذرد و به صبر و درک والدین نیاز دارد.

در برخی موارد، مشاوره روانشناسی ضروری است و ممکن است در کمک به کودکان برای مقابله موثر با عوامل استرس زا موثر باشد. یک متخصص می تواند به کودک شما کمک کند تا یاد بگیرد چگونه خشم خود را کنترل کند، چگونه با احساسات خود کار کند و چگونه نیازهای خود را به طور مؤثرتر بیان کند. به دلایل واضح، درمان دارویی کودکان در این سن بحث برانگیز است.

درمان اختلالات رفتاری در کودکان

اگر رفتار فرزندتان باعث اختلال در اداره منظم خانه یا تحصیل او شد، یا اگر خشونت آمیز شد، وقت آن است که با یک متخصص صحبت کنید.

تربیت کودکان با مشکلات رفتاری آسان نیست. اما قبل از اینکه برای تشخیص آنها عجله کنید یا به یک متخصص سختگیر تبدیل شوید، کمک بگیرید. روانشناس کودک شما می تواند بینشی در مورد اینکه آیا رفتار کودک شما برای سن او طبیعی است یا خیر، و منابعی را برای کمک فراهم کند.

متخصصان ما در مرکز توانبخشی و روانشناسی توان آفرین در شرق تهران خدمات تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان را برای کمک به بهبود اختلالات رفتاری در کودکان ارائه می دهند.

 

کلمات مرتبط :

درمان اختلال رفتاری در کودکان – مرکز روانشناسی در شرق تهران – کلینیک روانشناسی در پیروزی – روانشناس کودک و نوجوان در شرق تهران