کاردرمانی

  1. خانه
  2. مقالات
  3. کاردرمانی
کاردرمانی

کاردرمانی، استفاده از فعالیت های روزمره برای ارتقا و حفظ سلامتی، پیشگیری از ناتوانی، افزایش عملکرد مستقل و افزایش رشد است.

یک کاردرمانگر با افرادی کار می کند که قادر به انجام فعالیت های مختلفی که می خواهند، نیاز دارند یا انتظار می رود انجام دهند، نیستند. درمانگران در تجزیه و تحلیل فعالیت‌ ها و وظایف روزانه ماهر هستند و برای ایجاد برنامه‌ های درمانی که افراد را قادر می‌سازد به طور رضایت‌ بخش‌تری در مشاغل روزانه شرکت کنند، کار می‌کنند. 

کاردرمانی بر حفظ سلامت، پیشگیری از ناتوانی و بهبود مشارکت در مشاغل پس از بیماری، حادثه یا ناتوانی تمرکز دارد. بنابراین، درمانگران معمولاً با افرادی کار می کنند که به دلیل بیماری، آسیب یا ناتوانی در مشاغل دچار چالش های فیزیکی هستند. آنها همچنین با افرادی کار می کنند که در معرض خطر کاهش مشارکت در مشاغل خود هستند. به عنوان مثال، برنامه هایی برای افراد مسن که محیط زندگی خود را برای به حداقل رساندن خطر سقوط تطبیق می دهند، به آنها کمک می کند تا به زندگی در جامعه ادامه دهند.

مشارکت درمانگر و بیمار بخش مهمی از یک برنامه درمانی موفق است. ارزیابی‌ های اولیه بیماران را قادر می‌سازد تا مشاغلی را که برایشان معنادارتر است، اما در انجام آن‌ها مشکل دارند، شناسایی کنند. این به درمانگران کمک می کند تا برنامه ها را با نیازها و اهداف هر بیمار تنظیم کنند. کاردرمانی مدرن همچنین بر تجزیه و تحلیل، انطباق و استفاده از مشاغل روزانه تمرکز دارد تا افراد را قادر سازد تا به طور کامل در جامعه خود زندگی کنند. روز هر فرد پر از انواع فعالیت ها و وظایف مختلف است، مانند پوشیدن لباس، سوار شدن به اتوبوس، برقراری تماس تلفنی، نوشتن گزارش، بارگیری تجهیزات در محل کار، یا بازی کردن. کاردرمانگران برای تجزیه و تحلیل این فعالیت ها و وظایف برای تعیین مهارت ها و توانایی های مورد نیاز برای تکمیل آنها آموزش دیده اند. اگر فردی درگیر شدن کامل در مشاغل روزمره مشکل داشته باشد، یک درمانگر با آن فرد کار می کند تا بررسی کند که چرا او نمی تواند فعالیت ها و وظایف خاصی را که یک شغل را تشکیل می دهد انجام دهد. عوامل درون فعالیت، شخص و محیط مورد بررسی قرار می گیرند تا دلایل مشکلات در عملکرد مشخص شود. سپس کاردرمانگر و فرد برنامه ای برای بهبود عملکرد از طریق مشارکت فعال در شغل ایجاد می کنند. درمان ممکن است بر بهبود مهارت‌های فرد از طریق مشارکت در فعالیت، تطبیق فعالیت برای آسان‌تر کردن آن یا تغییر محیط برای بهبود عملکرد تمرکز کند.

کاردرمانی برای کودکان

کاردرمانی برای کودکانی که به دلیل مشکلات مادرزادی ، تاخیرهای رشدی ، اختلالات ذهنی و … نیاز به خدمات توانبخشی دارند خدمات توانبخشی را ارائه می دهد.

اختلال طیف اوتیسم ، سندرم ها ژنتیکی مانند سندرم داون ، تاخیر رشد جسمی و حرکتی ، اختلالات ذهنی ، اختلالات یادگیری و .. از جمله مشکلاتی هستند که متخصصان کاردرمانی کودکان در آن ها تخصص دارند.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی در پیروزی – توانبخشی کودکان در پیروزی – مرکز توانبخشی کودکان در شرق تهران – مرکز درمان اختلالات یادگیری در پیروزی – مرکز گفتاردرمانی در پیروزی