لجبازی در کودکان

 1. خانه
 2. مقالات
 3. لجبازی در کودکان
لجبازی در کودکان

لجبازی در کودکان یک رفتار طبیعی و رایج است که در سنین مختلف، به خصوص بین 1 تا 3 سالگی و 11 تا 13 سالگی، به طور مکرر مشاهده می شود.

این رفتار می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مقاومت در برابر خواسته ها و دستورات: کودک از انجام کارهایی که از او خواسته می شود، حتی اگر ساده باشند، خودداری می کند.
 • بهانه جویی و نق زدن: کودک به طور مداوم گریه می کند، غر می زند و از چیزهای مختلف شکایت می کند.
 • بحث و جدل: کودک دائماً با والدین و بزرگسالان بحث می کند و سعی می کند از حرف خود دفاع کند.
 • لجاجت و سرسختی: کودک به هیچ وجه حاضر به تغییر نظر یا عقیده خود نیست، حتی اگر اشتباه باشد.

علل لجبازی در کودکان

رشد و استقلال: لجبازی در کودکان تا حدی به دلیل رشد طبیعی و تمایل آنها به استقلال و خودآگاهی است. آنها می خواهند قدرت و کنترل بیشتری بر زندگی خود داشته باشند و لجبازی راهی برای ابراز این تمایل است.

جلب توجه: گاهی اوقات لجبازی کودکان برای جلب توجه والدین یا بزرگسالان است. آنها ممکن است دریافته باشند که لجبازی راهی برای دریافت توجه بیشتر، حتی اگر منفی باشد، است.

نارضایتی و خستگی: اگر کودک خسته، گرسنه یا ناراضی باشد، احتمال لجبازی او بیشتر است.

عدم درک قوانین: کودکان در سنین پایین ممکن است قوانین و انتظارات را به درستی درک نکنند، که می تواند منجر به لجبازی شود.

تقلید: کودکان ممکن است رفتار لجبازانه را از والدین یا بزرگسالان دیگر تقلید کنند.


بیشتر بخوانید : اختلال سلوک در کودکان


علائم

 • عصبانیت و تحریک پذیری: کودک به راحتی عصبانی می شود و ممکن است پرخاشگری کند.
 • بهانه جویی و نق زدن: کودک دائماً گریه می کند، غر می زند و از چیزهای مختلف شکایت می کند.
 • بحث و جدل: کودک دائماً با والدین و بزرگسالان بحث می کند و سعی می کند از حرف خود دفاع کند.
 • لجاجت و سرسختی: کودک به هیچ وجه حاضر به تغییر نظر یا عقیده خود نیست، حتی اگر اشتباه باشد.
 • عدم تمایل به همکاری: کودک از همکاری با والدین و بزرگسالان در انجام کارهای مختلف خودداری می کند.

راهکارهای مقابله با لجبازی در کودکان

1. حفظ آرامش: اولین قدم برای مقابله با لجبازی کودک حفظ آرامش خودتان است. اگر شما هم عصبانی و لجباز شوید، حل مشکل دشوارتر خواهد شد.

2. درک احساسات کودک: سعی کنید احساسات کودک خود را درک کنید و به او نشان دهید که احساسات او را درک می کنید. به جای سرزنش و تنبیه، به او بگویید که می دانید عصبانی یا ناراحت است و به او کمک کنید تا احساسات خود را به طور صحیح بیان کند.

3. تعیین قوانین واضح و منطقی: قوانین واضح و منطقی برای کودک خود تعیین کنید و به طور مداوم آنها را به او یادآوری کنید. قوانین باید متناسب با سن و درک کودک باشند و به گونه ای باشند که کودک بتواند آنها را دنبال کند.

4. ارائه حق انتخاب به کودک: به کودک خود حق انتخاب بدهید. به عنوان مثال، به او اجازه دهید بین دو لباس یا دو نوع غذا یکی را انتخاب کند. این کار به او حس استقلال می دهد و به کاهش لجبازی او کمک می کند.

5. استفاده از پاداش: از پاداش برای تشویق رفتارهای مثبت کودک استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر کودک شما بدون لجبازی لباس پوشید، او را تشویق کنید و به او یک پاداش کوچک بدهید.

6. نادیده گرفتن رفتارهای نامناسب: اگر رفتار لجبازی کودک خفیف است، می توانید آن را نادیده بگیرید. به این ترتیب، به او نشان می دهید که این رفتار مورد توجه شما قرار نمی گیرد و به مرور زمان از بین خواهد رفت.

7. استفاده از تنبیه به طور صحیح: تنبیه باید آخرین راه حل باشد و به طور صحیح و اصولی انجام شود. تنبیه باید متناسب با رفتار کودک باشد و به گونه ای نباشد که به او آسیب جسمی یا روحی وارد کند.

8. صبر و حوصله: به یاد داشته باشید که تغییر رفتار کودک زمان می برد. صبور باشید و به تلاش خود ادامه دهید.

9. کمک از متخصص: اگر لجبازی کودک شما شدید و مداوم است، به طور مکرر با او درگیر می شوید و قادر به کنترل رفتار او نیستید، از یک متخصص روانشناسی کودک یا مشاور کودک کمک بگیرید.