روانشناسی ازدواج

 1. خانه
 2. مقالات
 3. روانشناسی ازدواج
روانشناسی ازدواج

روانشناسی ازدواج

یک ازدواج با ثبات، ازدواجی است که هر دو نفر از بودن در کنار هم و انتخاب یکدیگر احساس رضایت داشته باشند. همه افراد خصوصیات ناسازگار، انتظارات برآورد نشده و مواردی از این قبیل دارند. تمایز بین ویژگی های قابل تغییر و موارد تغییر ناپذیر از اهمیت بالایی برخوردار است. البته پذیرش برخی کاستی ها نباید با احساس درماندگی و ناتوانی اشتباه گرفته شود. یکی دیگر ازعوامل ثبات ازدواج توانایی همدلی است. همدلی توانایی خود را جای دیگری گذاشتن است. با همدلی افراد می توانند به فهم بهتری از همسر خود دست یابند. یک رابطه مبتنی بر همدلی، می تواند یک رابطه بسیار کارآمد زناشویی باشد.در این شرایط حل مشکلات و تحمل تغییرها راحت تر صورت می گیرد. در نتیجه ثبات ازدواج امکان پذیر خواهد بود. 

از دید روانشناسی ازدواج، افراد با دید مثبت روابط مثبتی را دارند. بنابراین باید توجه داشت که افراد منفی نگر اجازه می دهند که ترس و نگرانی آنها را اداره کنند که می تواند تاثیر منفی بر زندگی زناشویی بگذارد. همچنین به آینده بدبین هستند و به کسی اعتماد نمی کنند. روان شناسی ازدواج بر این باور است که ازدواج با افرادی که نگرش مثبتی در زندگی دارد می تواند میزان موفقیت ازدواج را افزایش دهد.

روانشناسی ازدواج بر زوجین تمرکز دارد. محققان هر موقعیت قابل تصور در مورد ازدواج را زیر سوال می برند. مثلا:

 • چه چیزی دو نفر را به هم نزدیک می کند؟
 • چه چیزی آنها را کنار هم نگه می دارد؟
 • چه چیزی آنها را از هم جدا می کند؟
 • اتحاد آنها چگونه بر رفاه، سلامت و شادی آنها تأثیر می گذارد؟
 • بچه دار شدن چه تاثیری بر پیوند زناشویی دارد؟
 • طلاق چه تاثیری بر کودکان دارد؟
 • استرس چگونه بر رابطه تأثیر می گذارد؟
 • فقدان صمیمیت چگونه بر رابطه تأثیر می گذارد؟
 • چه عواملی احتمال طلاق را افزایش می دهد؟
 • نحوه تربیت فرد چه تاثیری بر روابط عاشقانه آنها دارد؟

از این کاوش، درمانگران بهتر می توانند به زوج ها قبل، در حین و بعد از بحران کمک کنند.

روابط ممکن است دشوار باشد. در رابطه زناشویی، این امر به ویژه صادق است. به غیر از خودمان، هیچ فردی در زندگی بزرگسالی ما به اندازه همسرمان بر سلامت و تندرستی ما تأثیر نمی گذارد. مطالعات بی شماری به این موضوع اشاره دارد.

شریک زندگی ما به دلیل نزدیکی روزانه به ما، ما را بهتر از هر کس دیگری می شناسد. آنها ویژگی های ما را می شناسند. حمایت در روابط زناشویی ما به راحتی با حمایت اجتماعی جایگزین نمی شود .

اغلب افراد خواهان ازدواج با یک فرد مناسب هستند. موفق ماندن در ازدواج از اولویت های هر یک از زوجین است که در جلسات مشاوره روانشناسی ازدواج زیر نظر بهترین روانشناس تهران شرکت می کنند.

روانشناسی ازدواج

روانشناسی ازدواج در وهله اول بر شناخت کافی زوجین از یگدیگر تاکید دارد.در جلسات مشاوره که برای زوجین انجام می گیرد مسائل مختلفی بررسی می شود از جمله :

اعتماد زوجین به هم
اعتماد مهمترین عامل در یک ازدواج موفق است. برخی افراد به سادگی به شریک زندگی خود اعتماد می کنند. درحالی که سایرین ممکن است برای اعتماد کردن معیارهای سخت گیرانه ای داشته باشند.

نحوه برخورد با تعارض ها و اختلاف ها
زوج هایی که مهارت حل تعارض ضعیفی دارند اغلب درگیر دعوا، قهر یا بی تفاوتی افراطی می شوند. زوجهای موفق از نظر روانشناسی به فکر حل مشکلات خود با بهترین روشهای هستند برای این منظور کمک گرفتن از یک متخصص روانشناسی ازدواج در بهترین مرکز روانشناسی شرق تهران کمک کننده است.

احساس صمیمیت بین زوجین
صمیمت در ابعاد مختلف فیزیکی، هیجانی، فکری و فعالیت های مشترک. صمیمت کامل در همه این ابعاد ضروری نیست. بلکه بهبود صمیمیت در این موارد به تداوم ازدواج کمک می کند.

آرامش و رضایت در زندگی زناشویی
به تاثیر کلی شریک خود بر شما توجه کنید. آیا لحظاتی که با هم می گذرانید منجر به آرامش و خلق و خوی آرام شما می شود؟ آیا زمانی که در ارتباط هستید از خود احساس رضایت پیدا می کنید؟

 

کلمات مرتبط :

بهترین مرکز مشاوره روانشناسی در پیروزی – کلینیک روانشناسی ازدواج در شرق تهران – کلینیک روانشناسی در نیروهوایی