اضافه بار حسی

  1. خانه
  2. مقالات
  3. اضافه بار حسی
اضافه بار حسی

اضافه بار حسی اصطلاحی است که تجربه ای را توصیف می کند که یک فرد با تفاوت های حسی ممکن است در هنگام دریافت اطلاعات حسی بیش از حد داشته باشد. مغز قادر به پردازش تمام اطلاعات به طور موثر نیست.

وقتی مغز دانش آموز ورودی حسی زیادی داشته باشد که دیگر قادر به پردازش آن نباشد، اضافه بار حسی ممکن است رخ دهد. این می تواند منجر به فروپاشی شود، کودک سعی می کند خود را از موقعیت دور کند یا ممکن است منجر به سکوت فرد شود. این روش مغز برای مقابله با اطلاعات اضافی است که نمی تواند پردازش کند.

بحران‌ ها می‌ توانند شبیه به کج خلقی به نظر برسند، اما یکسان نیستند. آنها معمولاً به این دلیل رخ می دهند که کودک قادر به پردازش یا شاید حرکت از یک موقعیت نیست. این یک از دست دادن موقت کنترل پس از افزایش است. رفتارها بین تک تک کودکان متفاوت خواهد بود. برخی از کودکان بسیار کلامی هستند، برخی گریه می کنند و برخی پرخاشگرتر می شوند.

دور شدن از محیط یک پاسخ رایج به اضافه بار حسی است. بنابراین، هنگامی که فرد بیش از حد تحت فشار قرار می گیرد، سعی می کند از اطلاعات حسی که باعث اضافه بار حسی می شود دور شود. همچنین اگر نتوانند از نظر فیزیکی از فضا خارج شوند، ممکن است سعی کنند خود را پنهان کنند.

خاموش شدن به دلیل اضافه بار حسی که اغلب در کودکان مبتلا به اوتیسم دیده می شود، معمولاً به این معنی است که فرد ساکت می شود و پردازش اطلاعات را متوقف می کند. معمولاً فرد بی پاسخ می شود. به طور معمول، آنها از این حرکات در تلاش برای آرام کردن استفاده می کنند. گاهی اوقات ممکن است در مدرسه از قلم بیفتد زیرا دانش آموز درونی می کند و بنابراین باعث ایجاد اختلال در کلاس نمی شود. متأسفانه آنها نیز در حال حاضر در حال یادگیری نیستند.

برخی از علائم اضافه بار حسی

علائم اضافه بار حسی برای هر دانش آموز متفاوت است. برخی از شاخص ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

با صدا تغییر می کند
این می تواند شامل ساکت شدن فرد باشد، یا در برخی موارد، ممکن است شامل بیشتر صحبت کردن باشد. همچنین ممکن است تغییر در زیر و بم، صدا یا سرعت صدا وجود داشته باشد.

تغییر حرکت
به دنبال افزایش یا کاهش حرکت باشید. برخی از افراد ممکن است تنش بیشتری پیدا کنند، برخی دیگر ممکن است بی قرار شوند.

تغییر رنگ پوست
مواردی مانند قرمز شدن یا کم رنگ شدن را مشاهده کنید. این همچنین می تواند شامل افزایش دما باشد.

تغییر در تمرکز یا توجه
معمولاً این شامل کاهش توجه یا تمرکز نیز می شود. ممکن است شبیه چک کردن یا رویاپردازی به نظر برسد.

درخواست برای ترک یا دانستن اینکه چه زمانی چیزی تمام می شود
این یک استراتژی واقعا کاربردی است که نشان می دهد فرد تحت فشار است. برخی از دانش آموزان از مدرسه می خواهند که به توالت بروند. 

عصبانیت، از جمله فریاد زدن یا گاز گرفتن
این بیان بیرونی اضافه بار یا پاسخ مبارزه است. گاز گرفتن بیشتر در افرادی دیده می شود که غیرکلامی هستند زیرا راه دیگری برای درخواست ترک یا توقف چیزی ندارند.

 

کلمات مرتبط :

اضافه بار حسی در کودکان اوتیسم – اختلال پردازش حسی در اوتیسم – کاردرمانی اوتیسم در شرق تهران – کاردرمانی اوتیسم در پیروزی