اختلال یادگیری ریاضی

 1. خانه
 2. مقالات
 3. اختلال یادگیری ریاضی
اختلال یادگیری ریاضی

اختلال یادگیری ریاضی یک ناتوانی یادگیری در ریاضیات است. افراد مبتلا به این اختلال ریاضی در سطوح مختلف مشکل دارند. آنها اغلب با مفاهیم کلیدی مانند بزرگتر در مقابل کوچکتر و مسائل ریاضی پایه و ریاضیات انتزاعی تر مشکل دارند.

اختلال در ریاضیات وضعیتی است که انجام ریاضیات و کارهایی که شامل ریاضی می شود را دشوار می کند. تخمین زده می شود 5 تا 10 درصد از افراد ممکن است اختلال ریاضی داشته باشند.

اصطلاحات مختلفی برای این وضعیت وجود دارد. ناتوانی یادگیری ریاضی یکی است. یکی دیگر از اختلالات یادگیری ریاضیات است. 

کودکانی که در ریاضیات مشکل دارند، ممکن است در بزرگسالی نیز با آن مشکل داشته باشند. اما استراتژی هایی وجود دارد که می تواند به آنها در بهبود مهارت های ریاضی و مدیریت چالش ها کمک کند.

مشکل ریاضی در همه سطوح اتفاق می افتد. یادگیری جمع برای مبتلایان به این اختلال می تواند به همان اندازه یادگیری جبر سخت باشد. مفاهیم اساسی مانند کمیت ها نیز می توانند چالش برانگیز باشند.

به همین دلیل است که اختلال حساب می تواند انجام کارهای روزمره را سخت کند. آشپزی، خرید مواد غذایی و به موقع گرفتن مکان، همگی شامل این مهارت های ریاضی اساسی است که به عنوان حس اعداد شناخته می شود.

علائم اختلال یادگیری ریاضی

افراد مبتلا به این اختلال یادگیری می توانند به روش های مختلف با ریاضی مشکل داشته باشند. علائم ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. و در سنین مختلف می توانند متفاوت به نظر برسند.

مشکلات مربوط به حس اعداد ممکن است در برخی افراد از سنین پیش دبستانی ظاهر شود. در افراد دیگر، با پیچیده‌تر شدن ریاضیات در مدرسه، چالش‌ها روشن می‌شوند.

علائم رایج اختلال ریاضی شامل مشکلات زیر است:

 • درک معنای مقادیر یا مفاهیمی مانند بزرگترین در مقابل کوچکترین
 • درک اینکه عدد 5 همان کلمه پنج است و این هر دو به معنای پنج مورد است
 • به خاطر سپردن حقایق ریاضی در مدرسه، مانند جدول زمان
 • تخمین زمان
 • قضاوت در مورد سرعت یا مسافت
 • شمردن پول
 • درک منطق پشت ریاضیات
 • نگه داشتن اعداد در ذهن خود هنگام حل مسائل

دلایل و عوامل خطر

محققان دقیقاً نمی‌دانند که چه چیزی باعث اختلال یادگیری ریاضی می‌شود. اما آنها معتقدند که حداقل تا حدودی به دلیل تفاوت در ساختار مغز و نحوه عملکرد آن است.

در اینجا دو دلیل احتمالی وجود دارد:

ژن ها و وراثت: تحقیقات نشان می دهد که ژنتیک نیز ممکن است در مسائل ریاضی نقش داشته باشد.

رشد مغز: مطالعات تصویربرداری مغزی تفاوت هایی را بین افراد با و بدون این اختلال نشان داده است. این تفاوت‌ها به نحوه ساختار مغز و نحوه عملکرد آن در مناطقی که با مهارت‌های یادگیری مرتبط هستند، مربوط می‌شود.

محققان فقط به دنبال این نیستند که چه چیزی باعث اختلال ریاضی می شود. آنها همچنین در تلاشند تا بیاموزند که آیا استراتژی هایی وجود دارد که می تواند به مغز کمک کند تا ریاضیات را آسان تر کند.

تشخیص

تنها راه تشخیص، ارزیابی است. این ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد. متخصصان از آزمون‌های متفاوتی برای بزرگسالان نسبت به کودکان استفاده می‌کنند.

ارزیابی ها شامل آزمایش برای چالش های دیگر نیز می شود. این تا حدی به این دلیل است که افراد مبتلا به اختلال یادگیری ریاضی اغلب در زمینه‌های دیگر مانند خواندن یا حافظه فعال نیز دچار مشکل هستند. اما ارزیابی‌ها فقط به چالش‌ها اشاره نمی‌کنند. آنها همچنین نقاط قوت خود را نشان می دهند.

 

کلمات مرتبط :

انواع اختلالات یادگیری – اختلال خواندن – اختلال ریاضیات – اختلال محاسبه – مرکز درمان اختلالات یادگیری